יותר מ 30 אחוזים מהאתרים בעולם מבוססים על מערכת הניהול וורדפרס, אתרים של תאגידי ענק כמו וולט דיסני, סוני, MTV, ניו יורקר, הבלוג של מיקרוסופט ועוד.

המערכת היא פשוטה מאוד ונוחה לשימוש, למערכת וורדפרס משתמשים מכל העולם שנעזרים בה כדי לבנות אתרים מכל הסוגים, בלוגים, אתרי מכירות, פורומים, מערכות מתקדמות ועוד.

אז מה הופך את וורדפרס לכל כך פופולרית? כדי להבין זאת אנו צריכים לצלול להיסטוריה של וורדפרס:

וורדפרס מאז ועד היום

מערכת וורדפרס יצאה לאור לראשונה בשנת 2003 כאשר שני מתכנתים בשמות מאט מולנווג ומייק ליטל החליטו לפתח פלטפורמה חדשה המבוססת על מערכת בלוגים שהייתה קיימת באותם ימים (b2/cafelog).

באותם ימים בלוגים התחילו לצבור תאוצה וזוג המפתחים רצו ליצור פלטפורמה חדשה על גבי המערכת הקיימת, מערכת שכנראה הם לא ידעו שתהפוך למערכת שתתרום כל כך הרבה למיליוני אנשים מכל העולם.

המערכת אמנם התבססה על מערכת הבלוגים הקודמת אך כללה בנוסף שיפורים רבים כמו: לוח בקרה, טמפלטים ועיצוב שונה.

העדכון שיצא במאי של שנת 2004 שינה את כללי המשחק, הגרסה החדשה של וורדפרס (1.2) הוסיפה את האפשרות ליצירת תוספים, מה שבעצם פתח את הדלת לשיפורים גדולים על ידי הציבור הרחב למערכת ולשתוף התוספים עם כלל המשתמשים במערכת.

העדכון גרם למערכת להיות מהפכנית, בניגוד למתחרותיה ולרוח התקופה וורדפרס החליטה לפתוח את עצמה לקהילה.

זה היה הימור וההימור עבד – המערכת הפכה לפופולרית מאוד ומספר המשתמשים בה הלך וגדל בקצב מסחרר.

עד פברואר 2005 המערכת תמכה בדף אחד בלבד עם קובץ אחד ואז הגיע עדכון נוסף שנתן למשתמשים את האפשרות ליצור מספר דפים, מערכת תגובות והעיצוב של המערכת הפך למתקדם ומודרני.

בשנת 2006 וורדפרס נרשמה כסימן מסחרי ורשמה גם את הלוגו שלה כמותג, ובשנת 2010 הפכה וורדפרס לעמותה ללא מטרת רווח כדי להבטיח שהמערכת תישאר חינמית, תגדל ותקבל תמיכה תמידית.

איך וורדפרס הפכה למערכת הפופולרית בעולם
מה ההבדל בין wordpress.com לבין wordpress.org

לוורדפרס יש שני אתרים והמון אנשים שואלים את עצמם מה ההבדל בין wordpress.com לבין wordpress.org ואנחנו כאן כדי להסביר את ההבדל:

האתר wordpress.org הוא בעצם המערכת במלואה, בעל האתר יכול לאחסן את האתר שלו בכל אחסון ובעצם במקרה הזה האתר הוא שלך ב100%, בשימוש באתר זה המערכת היא חינמית.
המערכת באתר הזה היא גמישה יותר ולכן אנו ממליצים עליה.

האתר wordpress.com הוא לא חינמי והשירות בו עולה כסף בניגוד למערכת באתר הקודם, המערכת מבוססת על wordpress.org אך כאן מקבלים תמיכה העוזרת לבונה האתר והאחסון הוא על השרתים של וורדפרס.

באתר זה בעצם לא תצטרכו להתעסק בעניינים כמו דומיין ושרת אך החיסרון הוא שהמערכת כאן מגבילה את הגמישות בבניית האתר בניגוד לבנייה בעזרת מערכת wordpress.org.

איך מערכת וורדפרס היא חינמית ואיך הם ממנים את עצמם?

המערכת היא חינמית לחלוטין זה נכון, אז איך האנשים בוורדפרס מרוויחים כסף?

ערוץ רווחי אחד הוא אתר wordpress.com שמספק שירות אחסון, דומיין ותמיכה לאנשים המבקשים לבנות אתרים דרכו.

בנוסף, האנשים בוורדפרס משתמשים בידע הרב שיש להם כדי לספק תמיכה לא רק ללקוחות קטנים אלא גם לעסקים גדולים ואף ענקיים.

חלק מהמפתחים בוורדפרס מרוויחים כסף מיצירת תבניות לבניית אתרים ותוספים מותאמים לוורדפרס.

וורדפרס - המערכת הפופולרית בעולם

קוד פתוח מה זה אומר?

קוד פתוח אומר שכל אדם יכול לשנות וליצור דברים עבור המערכת, וורדפרס היא מערכת מבוססת קוד פתוח ובזכות כך אוכלוסיית העולם יכולה ליצור תוספים למערכת בקלות ובעזרתם לשפר אותה ולהפוך את חייהם של המשתמשים האחרים לקלים יותר.

בזכות הקוד הפתוח מערכת וורדפרס משתפרת והאפשרויות לשדרוגה הן בלתי מוגבלות.

אז מי משתמש בוורדפרס?

בוורדפרס משתמשים אנשים מכל העולם, אנשים פרטיים שבונים לעצמם אתר או בלוג, עסקים קטנים או גדולים, חברה לבניית אתרים, פרילנסרים מתכנתים ועוד.

סוגי האתרים שבונים בעזרת מערכת וורדפרס הם:

 • בלוגים – וורדפרס קמה כמערכת לניהול בלוגים וכיום היא גם הפופולרית ביותר בתחום הבלוגים.
  המערכת מספקת אפשרות ליצירת פוסטים בצורה מסודרת וקלה ועם אפשרויות כמו קטגוריות, תמונה ראשית ותמונות במאמר עצמו.
 • אתרי אינטרנט תדמיתיים – בוורדפרס ניתן לבנות אתרי אינטרנט תדמיתיים לכל סוגי העסקים ולכל השירותים בקלות, עם תוספים כמו אלמנטור המותאמים לוורדפרס כל עניין בניית האתרים נהייתה פשוטה הרבה יותר.
  המערכת מספקת את הצרכים לבוני אתרים פשוטים וגם לבוני האתרים המתקדמים יותר העוסקים בתכנות מורכב.
 • חנויות דיגיטליות – התוסף woocommerce שינה את כללי המשחק והפך את בניית החנות הדיגיטלית לפשוטה הרבה יותר.
  התוסף מספק את הכלים הנחוצים לבניית חנות וירטואלית בקלות, קיימים לתוסף שיפורים רבים בדמות תוספים שמשפרים את החנות הדיגיטלית (ושוב תודה לקוד הפתוח של וורדפרס).
 • מערכות מתקדמות – מערכות מתקדמות כמו מערכות לניהול עובדים, ניהול הזמנות וכדומה מפותחות ומתוכנתות על בסיס מערכת וורדפרס.
  אנו בריל מדיה רואים במערכת כמערכת מעולה לניהול ופיתוח מערכות מתקדמות.
 • קורסים דיגיטליים – יצירת קורס דיגיטלי הפכה לעסק רווחי ביותר ואנשים רבים לומדים המון תחומים דרך האינטרנט בקורסים דיגיטליים ברחבי הרשת.
  כמו מערכות מתקדמות גם בניית מערכת קורס דיגיטלי מומלץ לעשות בעזרת וורדפרס.

תוספי וורדפרס

בעזרת הקוד הפתוח של המערכת נוצרו למערכת תוספים רבים אשר תורמים רבות לפופולריות הרבה של המערכת ולקלות ולפשטות שבעזרתה המשתמשים יכולים לבנות אתרי אינטרנט, בלוגים וכדומה.

ישנם תוספים כמעט לכל בעיה או צורך שיכול לצוץ לכם בזמן שאתם עובדים עם המערכת, תוספים שגורמים לבניית אתר להיות פשוטה בהרבה יותר כמו אלמנטור, תוספים לשיפורי מהירות ושיפור הביצועים של האתר בעזרת מטמון כמו WP Rocket, תוספים לשיפור הקידום האורגני כמו Yoast SEO ועוד ועוד.

אין ספק שהסוד להצלחה של וורדפרס טמון בקוד הפתוח שלה שגרמו לשיפורה בעזרת תוספים מדהימים שיוצרים רווח עבור המערכת, רווח למשתמשיה ורווח ליוצרים של התוסף – כולם זוכים.

אבטחה

למרות שמערכת וורדפרס היא מערכת עם קוד פתוח היא נחשבת למערכת מאובטחת מאוד ולפרוץ את המערכת זה לא פשוט בכלל.

בנוסף גם המערכת וגם תוספי המערכת מוציאים עדכונים בתדירות גבוהה כדי למנוע פרצת אבטחה למערכת.

אבטחת אתר קשורה גם בשרת האחסון של האתר לכן יש לשים לב לכך במקרה של פריצה לאתר.

מתחרות וורדפרס

מערכת וורדפרס היא המערכת הפופולרית ביותר ליצירת אתרים אך היא כמובן לא המערכת היחידה בשוק, לוורדפרס יש כמה מתחרות מרכזיות שלכל אחת מהן יש יתרונות משל עצמה:

 • מערכת וויקס – החברה הישראלית לבניית אתרים בסגנון עשה זאת בעצמך, wix הפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות בזכות האפשרויות החינמיות שלה, הפשטות שלה והאפשרויות הרבות לעיצוב.
  למרות שבהתחלה הייתה בעיה עם הקידום האורגני באתרי wix, החברה טיפלה בכך וכעת ניתן לקדם אתרים בוויקס בזכות SEO.
 • מערכת Shopify – מערכת פופולרית מאוד למכירות באינטרנט היא המערכת שופיפיי שמאפשרת לכם ליצור חנות דיגיטלית בקלות.
  המערכת מותאמת בצורה מאוד טובה לשיווק שותפים ודרופשיפינג וזה מה שהופך אותה למתחרה חזקה מאוד בתחום החנויות הדיגיטליות לוורדפרס.
 • מערכת Joomla – מתחרה ותיקה של וורדפרס, מערכת ג'ומלה היא מערכת מתקדמת ומסובכת יותר מוורדפרס ולכן מצריכה מהמשתמשים בה ידע טכני רחב יותר.
 • מערכת Site123 – מערכת ישראלית נוספת וכמו אלמנטור גם סייט 123 משתמשת במערכת של drag and drop מה שגורם לבניית אתר להיות קלה הרבה יותר ונגישה כמעט לכל אחד.
 • מערכת Drupal – מערכת שדומה מאוד למערכת Joomla, מערכת מורכבת ומתקדמת יותר.

קידום אתר וורדפרס

וורדפרס היא מערכת מומלצת מאוד לקידום אורגני (SEO) על ידי המקדמים הבכירים ביותר, המערכת מותאמת לקידום האורגני ותומכת בצעדים הנחוצים על ידי בונה האתר כדי לשפר את הקידום האורגני באתר.

גוגל סורקים את אתרי וורדפרס בצורה יעילה, ישנם תוספים רבים שעוזרים לקידום האורגני וכל מה שמשפיע עליו (מהירות אתר וכדומה).

לכן אין ספק שבניית אתר בוורדפרס מתאימה לכל בעל עסק שרוצה לקדם את האתר שלו בקידום אורגני.

אחסון אתר וורדפרס

כל אתר באשר הוא זקוק לאחסון אתר, אחסון אתר הוא בעצם אחסון האתר בשרת בחוות שרתים שיספק לאתר אפשרות להופיע באינטרנט כל הזמן.

וורדפרס מספקים שירות אחסון כחלק מהתמיכה שלהם בWordpress.com אך אינכם מחויבים לאחסן את האתר שלכם בשרתי וורדפרס כשאתם בונים אתר במערכת.

מומלץ לאחסן אתר בשרתים הנמצאים בישראל מכיוון שרוב הגולשים שלכם גולשים מישראל ולכן האתר שלכם יהיה מהיר יותר אם תאחסנו בשרת ישראלי.

עלות בניית אתר בוורדפרס

במקרה של בניית אתר במערכת וורדפרס בעצמכם ההוצאות הכספיות היחידות שיהיו לכם הם על שרת לאחסון אתר, דומיין (שם) לאתר ואם תבחרו בכך אז גם תוספי פרימיום שיתרמו לאתר שלכם.

אך כדי לבנות אתר בעצמכם תצטרכו להשקיע זמן רב בלימוד והבנה כדי להגיע לתוצאה רצויה, אם לא תשקיעו מספיק זמן ללמידה – התוצאה תהיה בהתאם.

אם אינכם הולכים לעסוק בתחום הדיגיטל כקריירה אנו ממליצים לבנות לאיש מקצוע שיחסוך לכם זמן וכאב ראש ויבנה עבורכם אתר.

בניית אתר אינטרנט תדמיתי ברמה גבוהה מתחיל ב 7000 ש״ח עם חברה לבניית אתרים או איש מקצוע (פרילנסר), במקרים מסוימים זה כולל גם אחסון חינם לתקופת זמן מסוימת ותוספי פרימיום.

לקחת חלק בהצלחה

למרות המתחרות שקמות לה כל הזמן, מערכת וורדפרס הייתה ונשארה המערכת הפופולרית והפשוטה ביותר לבניית אתרי אינטרנט.

עם קוד פתוח שמביא איתו תוספים רבים, חינמיות, עדכונים תכופים שמונעים פרצות אבטחה ופופולריות גדולה, וורדפרס היא הבחירה של ריל מדיה בבניית אתרי אינטרנט.